8 harjoituskertaa, hinta 200e
Harjoitukset perjantaisin 8.8.-26.9. klo 19.-19.50 ilmoittaudu
harjoitukset sunnuntaisin 10.8.-28.9. klo 12.-12.50 ilmoittaudu
Rally-toko on uudehko, mukava harrastus! Lajissa suoritetaan erilaisia pieniä tottelevaisuusliikkeitä radan muodossa. Rally on mainio tapa parantaa kontaktia koiran kanssa sekä antaa sille aivojumppa uusien opittavien asioiden muodossa! Samalla myös perustottelevaisuus paranee. Alkeiskurssilla harjoittelemme rallyn alokasluokan kylttejä sekä tutustumme lajin sääntöihin.
Rally-tokon alkeiskurssi sopii kaikenikäisille koirille, kunhan oppimisen lainalaisuudet ja operantin koulutuksen perusteet ovat entuudestaan tuttuja. Mikäli näissä asioissa on vielä petrattavaa, suosittelemme ensiksi käymään Perustaidot paikoilleen tai Harrastuskoiran pohjataidot -kurssin.
5 harjoituskertaa ja koulutuksen perusteet -luentotallenne, hinta 132e
harjoitukset torstaisin 26.6.-24.7. klo 18.30-19.20 ilmoittaudu
Kurssi on suunnattu koirakoille, joiden tulevaisuudensuunnitelmiin kuuluu rally-tokon tai tokon harrastaminen. Kurssilla harjoitellaan mm. kohdetyöskentelyä ja kontaktia, ja näiden pohjalta perusasentoa, sivulletuloa ja seuraamisen alkeita. Kehitämme koiran häiriönsietoa, viretilan hallintaa sekä leikki-intoa. Pyrimme myös harjoittelemaan muitakin lajeissa tarvittavia taitoja aikataulun sallimissa rajoissa.
Kurssi sopii kaikenikäisille, niin pennuille kuin aikuisillekin. Aiempia opintoja ei vaadita.
8 harjoituskertaa, hinta 235e
harjoitukset perjantaisin 8.8.-26.9. klo 20.-20.50 ilmoittaudu
Rallyn jatkokurssi koirakoille, jotka ovat suorittaneet alkeiskurssin. Kurssilla sujuvoitetaan aiemmin opittua ja tehdään ratatreenejä. Ryhmäkoko max. neljä koirakkoa.
8 harjoituskertaa, hinta 235e
harjoitukset sunnuntaisin 10.8.-28.9. klo 13.-13.50 ilmoittaudu
Rallyn jatkokurssi koirakoille, jotka ovat suorittaneet vähintään alkeiskurssin ja osaavat alokasluokan kylttitehtävä jo hyvin. Kurssilla sujuvoitetaan aiemmin opittua, harjoitellaan avoimenluokan tehtäviä ja tehdään ratatreenejä. Ryhmäkoko max. neljä koirakkoa.